200-lecie powstania Pułku 4. Ułanów, 2-4 maja 2013 rok

Podsumowanie naszego 200 lecia można zawrzec w kilku imprezach, które organizowaliśmy w ramach swojego świeta

Trzydniowe Święto Kawalerii w Opolu organizował Opolski Szwadron Kawalerii Ochotniczej, którego jesteśmy współzałożycielami. Wspólnie więc obchodziliśmy nasze 200-lecie. Była msza za ułanów, członków Koła Pułkowego, była defilada ulicami Opola i pokazy kawaleryjskie. Odwiedzili nas weterani z Prezesem Koła weteranów , ich Rodzin i Przyjaciół, Panem Włodzimierzem Sytą. Nie zabrakło tortu 200-lecia.

40 – lecie 4 Małopolskiej Drużyny Kawalerii Harcerskiej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich

Gdyby nie 51 DH MSR, powstała w 1973 roku to nie byłoby kawalerii harcerskiej w 1981 roku – mówią dzisiaj weterani harcerscy. Drużyna przejęła w 1981 roku barwy Pułku 4-go Ułanów, wywalczyła zmianę numeru na „4”. Dała początek specjalności kawaleryjskiej w powojennym harcerstwie nawiązując do tradycji pułków II RP. Oddział dzisiaj, to w dużej liczbie instruktorzy i harcerze tej drużyny. Świętowaliśmy w mieście, z którym 30 lat związana była drużyna - Blachowni. Była msza za harcerzy i instruktorów. Było ognisko weteranów.

Święto Pułku przy Grobie Nieznanego w Warszawie – 6/7.07.2013r

Od 1987 roku uczestniczymy w Świętach Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich. Ułani nigdy nie zapomnieli o Grebionce. Nieprzerwanie od 1921 roku obchodzili rocznice tej słynnej szarży w Wilnie. Po wojnie w Jagarzewie, a później Warszawie.

Święto obchodzone było bardzo uroczyście. Złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pomniku marszałka Piłsudskiego. Ułani Oddziału uhonorowani zostali przez weteranów medalami 200-lecia Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich. Odwiedziliśmy tez groby kawalerzystów Błękitnego Pułku na Powązkach i innych cmentarzach Warszawy.

30-lecie Stadniny Koni Kalinówka

Trudno uwierzyć, ale „Kalinówka” ma już 30 lat. Od siedmiu nosi imię naszego Pułku, a od 1990 roku służyła jako baza konna dla harcerzy, później Oddziału Kawalerii Ochotniczej. W ramach organizowanego przez „Kalinówkę” Biegu sw. Huberta stadnina otrzymała od nas ćwiczebnego konia z drewna, tak potrzebnego w wyszkoleniu dobrego kawalerzysty.

Wystawa 200- lecia Pułku w Raciborzu , 16.11. - 29.11.2013r.

Wystawa prezentowała sprzęt jeździecki, kawaleryjski, białą broń używaną przez ułanów w Pułku 4. Ułanów, a także regulaminy kawalerii WP.

Zobaczyć można było regulaminy i ryciny prezentujące proces szkolenia kawalerzysty i przybliżyć jak wyglądał dzień służby ułana.

Wystawa pokazała dorobek 40 lat istnienia 4 Małopolskiej Drużyny Kawalerii Harcerskiej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich. Pierwszego w Polsce środowiska kawaleryjskiego w Polsce wzorującego się na przedwojennej kawalerii polskiej, wykorzystując tradycje i jazdę konną w kształceniu charakteru i wychowaniu młodzieży.

Czwórka stała się legendą w latach 90-tych XX wieku. Była jednym z najlepszych grup harcerskich w Polsce. Łączyła środowiska ZHP i ZHR w jedno. Wiele dzisiejszych GRH i stowarzyszeń zakładali harcerze tych środowisk.

Poznać można było historię zwykłych ludzi tworzących niezwykłe środowisko pasjonatów dziejów kawalerii i jazdy konnej. Podczas wystawy odbyło się też kilka spotkań i konferencji poświeconych historii Pułku, ale również innym postaciom przedwojennej Polski, a związanych z Ziemią Raciborską – mjr Jana Wyglądy z Brzeźnicy, czy abpa Józefa Feliksa Gawliny Biskupa Polowego Wojska Polskiego II RP urodzonego w Strzybniku.

Dzięki wsparciu logistycznemu Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej można było pokazać Państwu trzy wystawy poświęcone Wojsku Polskiemu. Wystawy były doskonałym uzupełnieniem dla przedstawianej przez nas historii Błękitnego Pułku.