Aktualności

Otwarcie sali im.Zygmunta Szendzielarza w Akademii Sztuki Wojennej

W dniu 4 października 2017 r. na zaproszenie rektora Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. Ryszarda Parafianowicza, delegacja Oddziału Kawalerii Ochotniczej Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich wzięła udział w inauguracji roku akademickiego 2017/2018. Uroczystość poprzedziło otwarcie przez pana min. Antoniego Macierewicza sali konferencyjno - edukacyjnej im. płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Nasz oddział wystawił dwa posterunki honorowe, w sali konferencyjnej i przed wejściem głównym do Akademii. Mieliśmy okazję wysłuchać również wykładu prezesa IPN, pana dr. Jarosława Szarka pt. "Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg - etos Wojska Polskiego". Na zakończenie uroczystości członkowie delegacji otrzymali z rąk pana rektora pamiątkowe medale Akademii Sztuki Wojennej. Autorami zdjęć są: por. KO Filip Kamizela i por. Robert Suchy. Obszerniejsza relacja znajduję się na stronie ASzWoj.

Kawaleryjska Majówka

W tym roku oddziały fundacji Pułku 4-ego Ułanów Zaniemeńskich. Uczestniczyli w majówkach w Miastach Opole, Racibórz i Kraków.

Tradycyjnie jak co roku w Opolu w dniach 2-3 Prezentacja Tradycji Kawaleryjskich. 

"Na terenie parku na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu przygotowano szereg atrakcji, a Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu zorganizowała stoisko promujące ochotnicze formy służby wojskowej. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość uzyskania informacji o procedurach i formalnościach wymaganych przy ubieganiu się o przyjęcie do służby zawodowej, szkół wojskowych a także podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej lub Narodowych Siłach Rezerwowych.

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
VII Prezentacje Tradycji Kawaleryjskich rozpoczęły się od uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem gen. "Nila".

Pokazy kadryla, skoków przez przeszkody, pokaz władania bronią czy musztry szwadronu - to tylko niektóre z atrakcji jakie mogli zobaczyć opolanie. Można było także poszerzyć swoją wiedzę m.in. o historii kawalerii, zobaczyć wystawę broni białej i broni strzeleckiej oraz sprzęt i wyposażenie 9. Pułku Rozpoznawczego
z Lidzbarka Warmińskiego.

Tekst: mjr Wojciech BAKALARZ – WKU w Opolu" (tekst ze strony www.wojsko-polskie.pl)

W Raciborzu po defiladzie która przeszła przez Rynek miasta.

Odbył się  Piknik z ułanami na zamkowym dziedzińcu. Gdzie zostały zaprezentowane publiczności umiejętności ułanów. Którzy wykonali musztrę sekcją i pokaz władania Szabli i lancą. Po pokazach chętni mogli przejechać się na koniu w siodle kawaleryjskim. Organizatorem wydarzenia było Raciborskie Centrum Kultury oraz Miasto Racibórz i Zamek Piastowski w Raciborzu. Partnerem wydarzenia była Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich.

 

W Krakowie Ułani Fundacji jechali w defiladzie 3 majowej od Katedry Wawelskiej gdzie odbyła się msza.

Po niej uformował się orszak defiladowy, który na chwilę zatrzymał się przy Krzyżu Katyńskim na pl. Ojca Adama Studzińskiego, a potem przeszedł ulicami Grodzką i Floriańską na plac Matejki. Tam odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego, zostały złożone wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza, a na zakończenie odbyła się przemarsz orszaków.

 

 

Przekazanie Tradycji

11 listopada 2016 roku był dla Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich i całej Rodziny Pułkowej dniem szczególnym. Obchodzony daleko, bo aż w Lidzbarku Warmińskim, w miejscu stacjonowania elitarnego 9 Pułku Rozpoznawczego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej, Pułk ten, po dwóch latach starań, otrzymał prawo do dziedziczenia tradycji Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich. Koło Rodzin Pułku 4-go Ułanów  Zaniemeńskich i ich Przyjaciół oraz Fundacja Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich, jako prawni spadkobiercy tradycji Pułku, przekazali w dniu 11 listopada prawo do dziedziczenia tradycji 9 Pułkowi Rozpoznawczemu. Odbyło się to w sposób symboliczny, poprzez przekazanie lanc z proporcem dowódcy pułku i proporcami poszczególnych szwadronów dla konkretnych kompanii. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz zarówno wojskowych jak i cywilnych.

Piękne słowa do żołnierzy skierował Prezes Koła Rodziny Pułkowej, Włodzimierz Syta. Po raz pierwszy w Lidzbarku odegrano marsz Pułku tuż przed przekazaniem proporców. 

Wystawiliśmy również poczet sztandarowy konno. 

Dzień ten był również szczególny dla wszystkich kawalerzystów ochotników oraz zwiadowców ponieważ Prezes Fundacji Arek Chodorowski oraz dowódca 9 Pułku Pan Pułkownik Tomasz Łysek podpisali Regulamin przyznawania Odznaki Pułkowej nadając rys prawny dokumentowi oraz zabezpieczając spuściznę tego najważniejszego dla Pułku Znaku. Całość zakończył uroczysty obiad połączony ze zwiedzaniem Sali Tradycji. W trakcie zwiedzania wręczono medale wyróżniającym się ułanom i amazonkom Oddziału. Z kolei komendant Rady Fundacji podziękował za współprace przy organizacji przekazania tradycji i Sali Tradycji 9 Pułku mjr Sylwestrowi Tabace, odchodzącemu z Pułku, oraz na ręce Antoniego Trojanowskiego podziękowanie dla wszystkich pracowników Klubu Jednostki za wzorcową współpracę z nami i okazywaną na każdym kroku życzliwość.

Turniej Strzelecki o Puchar Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich

Turniej Strzelecki o Puchar Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich przeprowadzony na strzelnicy IPA w Raciborzu dzięki wsparciu MKS LOK w Raciborzu, a przede wszystkim Ministerstwa Obrony Narodowej przyciągnął nie tylko zawodników ze wszystkich szwadronów Fundacji, ale również innych stowarzyszeń. Dopisali widzowie, którzy mieli również okazję sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności. W sumie w strzelaniu uczestniczyło 80 osób, a poza konkursem w strzelaniu dla mieszkańców Raciborza ponad 150 osób.

Dzięki wsparciu MON zakupiono nagrody dla najlepszych zawodników, pomógł również starosta raciborski fundując nagrody dla trzydziestu zawodników.  

Poniżej wyniki najlepszych 10 strzelców tych zawodów.

1. Brzozowski Dariusz 120pkt. Stowarzyszenie 19 P.Uł. Wołyńskich – Opole 
2. Dudar Piotr 119pkt. IV Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Opole
3. Walaszczyk Grzegorz 116pkt. I Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Blachownia
4. Świętalski Jacek 114pkt. Stowarzyszenie 19 P.Uł. Wołyńskich – Opole
5. Ćwik Bogusia 104pkt. II Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Wrocław
6. Musik Leszek 103pkt. II Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Wrocław
7. Musiał Wojciech 101pkt. III Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Kraków
8. Kopernik Paweł 97pkt. Komenda Powiatowa Policji - Racibórz
9. Ćwik Tomasz 95pkt. II Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Wrocław
10. Urbaniak Mariusz 92pkt. I Szwadron 4 P.Uł. Zaniemeńskich - Blachownia

Na zakończenie dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek, napoje i słodki deser. 
Jak również i pamiątkowe odznaki.

Rajd Konny

31 lipca zakończyła się III edycja konnego rajdu patrolowego pod nazwą, organizowanego przez III szwadron. W tym roku gospodarzem była Stajnia Terenowo Rajdowa Nawojowa Góra. Trasa była ciężka, strome podjazdy, bagna, przeprawy przez cieki wodne. Chcieliśmy bardzo podziękować organizacjom, które nam pomogły: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, XIII Korpus Świętokrzyski Polskich Drużyn Strzeleckich I pluton szturmowy Olkusz i II pluton szturmowy Katowice pod dowództwem porucznika Jacka Golika i porucznika Błażeja Morkisza z Katowic oraz Tomek i Aga Operacz. Zwyciężył patrol mieszany w składzie: chorąży KO Paweł Zawisza w barwach 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego (dowódca) i ułan Arkadiusz Pojałowski w barwach Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich.

200 lecie